Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare cim suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare cim suspendat

10 salariati ai societatii X au cim-urile suspendate conform art.52 alin.1 lit.c) din Codul Muncii.
In perioada de suspendare societatea X fuzioneaza (prin contopire) cu alta societate, Y, dand nastere societatii Z.
Astfel, salariatii de la X si Y vor incheia noi cim-uri cu societatea Z.
Ce se intampla cu salariatii ale caror cim-uri sunt suspendate?
Contractele de munca sunt preluate de cesionar.
Legea 67/2006
CAP. 2
Drepturile salariaţilor
ART. 5
(1) Drepturile şi obligaţiile cedentului, care decurg din contractele individuale de
muncă şi din contractul colectiv de muncă aplicabil, existente la data transferului, vor
fi transferate integral cesionarului.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul în care cedentul este subiectul
procedurii de reorganizare judiciară sau faliment, potrivit legii.

Codul muncii:
Art. 173
(1) Salariatii beneficiaza de protectia drepturilor lor in cazul in care se produce un transfer al intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia catre un alt angajator, potrivit legii.
(2) Drepturile si obligatiile cedentului, care decurg dintr-un contract sau raport de munca existent la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
(3) Transferul intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia nu poate constitui motiv de concediere individuala sau colectiva a salariatilor de catre cedent ori de catre cesionar.
C.i.m. vor fi preluate de noul angajator ...