Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Soc com vanduta va intra in insolventa, ce se intampla ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Soc com vanduta va intra in insolventa, ce se intampla cu salariatii

buna seara; firma la care lucrez a fost vanduta acum un an altei soc com; deocamdata CIM-urile sunt in vigoare, salariile au ramas aceleasi; am inteles ca la un moment dat, in cursul anului acesta, firma va intra in insolventa iar salariatii (nu stim daca toti sau numai o parte dintre noi) vor fi preluati de firma cumparatoare, unde salariile, pe aceleasi functii sunt mai mici; ce sanse exista sa fim preluati pe salariile actuale? ce prevede legislatia in aceste cazuri?
Multumesc anticipat,
Nu prevede legislatia asa ceva in mod expres, clar, specific.
Daca va fi cazul de un nou contract de munca va trebui sa negociati salariul.
Art. 173. C.mun.
(1) Salariaţii beneficiază de protecţia drepturilor lor în cazul în care se produce un transfer al întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acesteia către un alt angajator, potrivit legii.
(2) Drepturile şi obligaţiile cedentului, care decurg dintr-un contract sau raport de muncă existent la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
(3) Transferul întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acesteia nu poate constitui motiv de concediere individuală sau colectivă a salariaţilor de către cedent ori de către cesionar.

Prin urmare, veti fi preluati cu salariile avute la data transferului.
(Y) asa s-a procedat, multumesc frumos.