Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vatamare corporala-spray paralizant
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vatamare corporala-spray paralizant

Am deschis aceasta discutie referitoare la un caz din presa: [ link extern ]

Un "smecher" a folosit un spray paralizant pt a ataca un cercetator.

intrebarea mea este: Vi se pare corect incadrata fapta la vatamare corporala, eventual la vatamare corporala grava?

avand in vedere ca este un spray cu ardei iute al carui uz este permis in cadrul legitimei aparari, vatamarea corporala nu ar fi mai degraba produsa DIN CULPA?
Normal ca nu as dori sa aduc vatamari corporale nimanui, as evita sa-l folosesc de aproape. Aveti dreptate, atacatorul a pulverizat de prea aproape in acest caz.

Folosirea pe calea atacului, de la distanta sigura prevazuta pe prospect ar trebui incadrata la loviri si alte violente si raspunderea agresorului sa fie pe masura, binenteles. Insa daca si in acest caz s-ar produce anumite leziuni permanente, nu considerati ca acestea s-au produs din culpa? in acest caz agresorul incercand sa evite tocmai acest rezultat.
ZeosSupreme, utilizator