Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revendicare

Buna ziua . Sunt Adrian si am si eu o intrebare : eu locuiesc la sat, pe actu de proprietate cel vechi ,apartinand bunici mele am o anumita suprafata de teren intravilan , in anul 2003 bunica mea mi-a vandut mie proprietatea , inainte de asta vecina mea si-a mutat gardu luand din gradina noastra aproximativ 147 m patrati, drept care prin masuratori mi-a iesit mai putin teren .,,tin sa mentionez ca aceasta diferenta se vede foarte clar in gradina si se stie cine a luat din gradina mea,si primarul comunei stie despre aceasta problema,,deci unde era hatul inainte si unde este acum,,,intrebarea mea este : imi mai pot revendica acesti 147m patrati? si cum pot proceda ? deci si pe harta topografica a satului cu parcele se observa destul de clar diferenta .Eu astept un raspuns de la dumneavoastra cu multumiri si stima.
da, se poate. Introduceti o actiune in revendicare impotriva vecinei.