Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea efectiva a mostenirii intre mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea efectiva a mostenirii intre mostenitori

Buna seara,
Exiata un teren mostenit de la parinti si doi mostenitori, fiecare avand jumatate din teren.Terenul este livada si suprafata agricola,insa impartirea este doar aritmetica,parintii nu au configurat pe harta partea fiecaruia.Eu si fratele meu ne intelegem foarte bine,am dat terenul in folosinta.dar vream totusi sa facem configuratia lui pentru copii nostrii, in asa fel ca fiecare sa stie clar de care jumatate apartie si sa faca fiecare ce vrea cu ea,sa o vanda,sa o munceasca sau sa construiasca.
Sper ca am fost clar:
-Care este actul care trebuie facut de mine si fratele meu, in asa fel incat sa lasam lucrurile limpezi pentru urmasi.

Cu multumiri anticipate pentru raspuns si pentru eforturile Dv in a ne ajuta pe cei ce apelam.

barbu2, utilizator
Exact asta face o procura autentica..... Ea este data de mandant in fata unei autoritati publice, in speta notarul public.
Si se situeaza in sfera simetriei actelor juridice.
In ceea ce priveste asa zisa recomandare a Camerei Notarilor...ea nu exista! Exista insa text de lege - Legea 36/1995 a notarilor publici si activitatii notariale care la articolul 58 alin 2 prevede ca: Partile pot fi reprezentate la autentificare printr un mandatar cu procura speciala autentica.

ContSters141818, utilizator
Aveti dreptate cu privire la dreptul la un mandatar care sa aiba procura autentica, isa acest text de lege din Legea nr 36 / 1995...nu se refera la avocati...
In cazul avocatilor se aplica Legea nr 51 / 1995...in care se prevede posibilitatea incheierii actului juridic dintre client si avocat prin fax...
Avocatii pot confirma...
Cu siguranta ca exista si hotarari judecatoresti care sa sustina aceasta sustinere a mea...
Avand in vedere ca partajul se dorea a se face la notar trebuie respectata forma autentica a mandatului. Daca se dorea in instanta.....
Stimate d-le Avocat,de la inceput mi-a fost clar ca trebuie o procura autentica,facuta in fata unui notar si apostilata in tara mea,pe care apoi sa o trimit persoanei aleasa sa ma reprezinte.
Nu cred ca astazi cineva isi poate inchipui ca o asemenea procedura se poate face prin fax sau mail.
Nu consider ca este caziul sa ma reprezinte un avocat,atat datorita simplitatii situatiei,faptului ca nu exista nici-o divergenta sau conflict intre parti,dar si din cauza costului.
barbu2, utilizator
Trebuie sa recunosc ca legea recunoaste dreptul la incheierea contractului de asistenta juridica prin fax si notarul ar fi obligat sa respecte legea...dar...in Romania...legea, chiar si atunci cand este respectata poate genera probleme...

Este bine ca ati plecat din Romania pentru ca chiar daca respectati legea ati putea avea probleme...respectand-o...

Constat ca nu ati inteles nimic din ce am scris dar nu sunteti nici primul si nici ultimul...

Important este sa retineti ca in cazul dvs. este corect ca notarul sa nu respecte legea pentru a va apara drepturile...
Desi notarii nu sunt chiar interesati de apararea unor drepturi ale persoanelor aflate in situatia dvs., intr-un caz ca al dvs. este bine ca ar incalca-o...

Cazul dvs. vizeaza o problema care nu are la baza o chestiune pe bani foarte multi, fiind vorba de un caz oarecum normal...mai ales pe criza...

Cand valoarea imobilelor depasea cateva milione de euro...probabil ca s-ar fi respectat legea...pentru ca este...perfect legal...

Dar...nu ma intrebati de ce s-ar fi respectat legea...pentru ca nu va voi raspunde...