Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea efectiva a mostenirii intre mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea efectiva a mostenirii intre mostenitori

Buna seara,
Exiata un teren mostenit de la parinti si doi mostenitori, fiecare avand jumatate din teren.Terenul este livada si suprafata agricola,insa impartirea este doar aritmetica,parintii nu au configurat pe harta partea fiecaruia.Eu si fratele meu ne intelegem foarte bine,am dat terenul in folosinta.dar vream totusi sa facem configuratia lui pentru copii nostrii, in asa fel ca fiecare sa stie clar de care jumatate apartie si sa faca fiecare ce vrea cu ea,sa o vanda,sa o munceasca sau sa construiasca.
Sper ca am fost clar:
-Care este actul care trebuie facut de mine si fratele meu, in asa fel incat sa lasam lucrurile limpezi pentru urmasi.

Cu multumiri anticipate pentru raspuns si pentru eforturile Dv in a ne ajuta pe cei ce apelam.

barbu2, utilizator
Nimic nu l impiedica pe domn sa si angajeze si un avocat....chiar pe fax....pentru a l sprijini pe mandatar in executarea mandatului! Atat timp cat notarii au si lucreaza sub o lege trebuie sa o respecte! Asa cum si avocatii o fac cu a lor!
Notarii apara interesele ambelor parti intr un contract ei deslusesc pentru parti raporturile juridice si nu tin partea nimanui. In acest caz autentifica acordul de vointa al celor doi frati cu privire la impartirea mostenirii. Dupa mine, un lucru foarte frumos intr o lume in care toata lumea se cearta cu toata lumea pentru bani .
Procedand in felul in care doreste domnul Barbu nu va incalca in niciun caz legea ..ci o respecta !
Daca Camera Notarilor nu a dat nicio recomandare in acest sens inseamna ca se respecta Legea nr 51...

Domnul considera ca nu are nevoie de avocat,ci de madatar, caz in care se impune o procura notariala autentica...

Dupa parerea mea ar fi avantajos sa beneficieze si de asitenta juridica din partea unui avocat, dar daca dumnealui a ajuns la concluzia ca avocatii sunt inutili si in alte state din UE...nu mai am comentarii...

Poate ca are dreptate...din punctul dumnealui de vedere...
El traieste acolo...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca Camera Notarilor nu a dat nicio recomandare in acest sens inseamna ca se respecta Legea nr 51...

Domnul considera ca nu are nevoie de avocat,ci de madatar, caz in care se impune o procura notariala autentica...

Este exact ce am spus mai sus,este exact ce am gandit din momentul cand am intelesca trebuie sa fiu prezent sau reprezentat

Dupa parerea mea ar fi avantajos sa beneficieze si de asitenta juridica din partea unui avocat, dar daca dumnealui a ajuns la concluzia ca avocatii sunt inutili si in alte state din UE...nu mai am comentarii...

D-le Avocat,lucrurile sunt simple si clare si nu necesita asistenta din partea unui avocat.
Nu pentru ca avocatii sunt inutili cum afirmati dv ca asi fi zis,ci pentru ca nefiind litigiu,pentru ca amandoi fratii stim ca scriem si sa citim,intelegem si ce trebuie sa facem,
Lucrurile sunt simple si clare este de consemnat dorinta noastra comuna intr-un document pe care notarul pune sigiliul.Atat si nimic mai mult.Regret dar nu inteleg care ar fi rolul unui avocat suplimentar.cand ne prezentam deja in fata unui avocat.

Poate ca are dreptate...din punctul dumnealui de vedere...
El traieste acolo...

Nu are legatura, - cu tot respectul...
Noi discutam aici o procedura din Romania si nu din alta tara.

.............................

D-na Mirela,buna dimineata !
V-a frapat expresia: ce am folosit-o "avocat-notar"

M-am referit la faptul ca unde locuiesc eu, in general procedurile sunt simple si eficiente.Sunt avocati specializati in anume domenii,dar majoritatea avocatilor au si calitatea sau imputernicirea sa finalizeze notarial actele,adica sigiliul si apostila,Asa ca intr-o singura sedinta rezolv totul,
In cazul meu,nici nu exista sectie finaciara,sau alte institutii interpuse pe filiera; dupa "intabulare" avocatul trimite hartiile la fondul funciar iar restul merge automat eu doar primesc acasa ce impozit anual am de platit,il platesc la telefon si gata.Toata problema se rezolva intr-o sedinta la avocat de o ora maximum]

barbu2, utilizator
Nu, nu m a frapat deloc!
Probabil locuiti intr o tara care nu este de drept latin ci de common law, unde notarii nu exista sau fie sunt prea putini si organizati rudimentar, cum ar fi de exemplu in Anglia - Scriveners Notary - sau in SUA - IN statele din sud . Puteti face o asemenea procura la avocat daca acela este sisitemul de drept din tara dvs, se aplica legea locului, ea se apostilizeaza si este valabila.
D-na Mirela,este atat de plini de notari aici,incat cred ca e tara cu cei mai multi avocati si notari pe metru patrat,doar ca au fost practici,un avocat face si treaba de notar si ia dublu pret,eu sunt multumit ca imi rezolv repede treaba si complet.
Doar avocatii in primii ani de functiune nu sunt si notari,apoi devin si ei...

multumirile mele sincere pentru ajutorul Dv rapid si la obiect.Am aflat esentialul si modul in care sa procedez,asa ca va raman recunoscator
Sa aveti numai bine si multe realizari.