Forum Discuţii juridice Executare silită executare cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

executare cheltuieli de judecata

Am castigat un proces si urmeaza sa-mi recuperez cheltuielile de judecata.Cum se procedeaza?Daca apelez la un executor.onorariu acestuia il recuperez ?Pot solicita executarea in intregime a cheltuielilor ,ma conditioneaza ceva anume sa nu solicit toata suma in cauza?(este vorba de 1500 lei).
Eu va sfatuiesc sa-i faceti o notificare prin judecatorie, debitorului ,daca nu raspunde la aceasta notificara , investiti hotarirea jutecatoreasca cu formula executorie dupa care va prezentati la un executor judecatoresc. Onorariul executorului e in fuctie de suma care o aveti de recuperat , e suportat de dumneavoastra.
Investiti cu formula executorie hotararea ( daca e obtinuta in civil) si va adresati unui executor judecatoresc. Notificarea inainte de executare e optionala si nu se trimite prin Judecatorie, prin executorul judecatoresc. Toate cheltuielile ocazionate de executarea silita cad in sarcina debitorului art. 371 ind. 7 C. Pr. Civ.. Dvs. veti avansa chelt. de executare ( cuantumul lor il stabiliti cu executorul jud.) care vor fi recuperate, ulterior, de la debitor.
va multumesc