Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire CIM legala ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire CIM legala ?

in cazul unui cim pe perioada determinata astfel:

SE mai poate face o prelungire pe perioada determinata? daca da, este ultima si pe cate luni?
sau trebuie cim pe perioada nedeterminata?
mii de multumiri !
consider ca cim a devenit pe perioada nedeterminata incepand cu 01.08.2011. puteati incheia maxim 3 contracte pe perioada determinata
Art 80 alin (4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata, dar numai inauntrul termenului prevazut la art. 82.
De cand pana cand prelungirea unui c.i.m. = incheiere de c.i.m. nou ?

Art.82 alin.3 C.mun. prevede ca, contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.

Prin urmare, textul de lege nu prevede de cate ori poate fi prelungita durata unui c.i.m. ... ci doar sa fie respectate conditiile art.83 C.mun.

@ silvia99
C.i.m. il puteti preluni pana la implinirea duratei maxime pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m. , fara a exista un anumit numar de prelungiri.
dv spuneti "textul de lege nu prevede de cate ori poate fi prelungita durata unui c.i.m.". Totusi articolul 82 alin.4 vorbeste de posibilitatea incheierii a cel mult 3 c.i.m. pe perioada determinata succesive. Cum comentati? Va multumesc, Maria Marin
Cred ca faceti o confuzie intre prelungirea unui c.i.m. si incheierea unui c.i.m. nou ... incheierea unui c.i.m. presupune: incetarea celui vechi si incheierea altuia nou .. in acest sens se aplica alin.4 al art.82 C.mun.