Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire si garantii bancare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire si garantii bancare

In cazul in care sotul decedeaza si are credite bancare , iar sotia supravituitoare nu are proprietati care ar putea fi executate (nici impreuna nu au avut proprietati) se poate executa partea din mostenire ce ar reveni celui decedat dupa moartea mamei.
Verificati daca in rata de rambursare a creditelor nu era inclusa si o asigurare de viata a debiorului (sau in contractul de creditare.)
I-a murit mai intai mama, apoi a murit el? Daca a apucat sa dezbata succesiunea, se pot executa silit acele bunuri.
Sotia supravietuitoare sa accepte succesiunea sub beneficiu de inventar.