Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Raportul donațiilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Raportul donațiilor

Conform noului Cod civil persoanele care pot cere raportul donatiilor sunt: descendentii, sotul supravietuitor sau creditorii personali ai acestora, in vechea reglementare creditorii neavand aceasta posibilitate (art. 763 Cod civil 1864)

- intrebare: si in cazul donatiilor facute anterior datei de 01.10.2011????
totul se raporteaza la data deschiderii succesiunii. se va aplica codul civil in vigoare la data deschiderii succesiunii.