Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... E adevarat ca s-au modificat prevederile legale ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

E adevarat ca s-au modificat prevederile legale privind succesiunea?

Mama a murit in 2010, iar tata pretinde ca in urma ultimelor modificari ale Codului Civil este unicul mostenitor de drept, iar noi, cei trei fii, vom intra in dreptul de mostenitori numai dupa decesul sau. Mie-mi miroase a minciuna, dar va rog pe dumneavoastra sa-mi dati cateva indicatii privind actualele prevederi in vigoare. Va multumesc anticipat.
Silviu6707 a scris:

Mie-mi miroase a minciuna,

Strabate pana la mine "pe teava de net". :)

1. Mostenirea mamei dvs. este supusa legii in vigoare la data deschiderii succesiunii (= data mortii).
Deci NU se aplica Noul Cod Civil (intrat in vigoare la 1 oct 2011), ci vechiul cod civil (de la 1864) si Legea 319/1944 pentru dreptul de mostenire al sotului supravietitor, care erau in vigoare in 2010 la data mortii.

Altfel spus: este adevarat ca s-au modificat prevederi legale privind succesiunea, dar pe dvs. nu va intereseaza.

2. Oricum, nu exista nicio diferenta intre vechea si noua reglementare in ceea ce priveste cotele succesorale atunci cand la mostenire vine sotul supravietuitor in concurs cu descendentii. Ele au fost si sunt:
1/4 sotul supravietuitor
3/4 descendentii (respectiv cate 1/4 pentru fiecare dintre dvs., fiii defunctei).

romascanu, moderator
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului si-mi permit o a doua intrebare: pot solicita pe cont propriu intrarea in posesia drepturilor de mostenitor, sau trebuie facuta o instanta comuna, impreuna cu ceilalti mostenitori? Cum pot solicita evaluarea imobilului, a bunurilor mobile si a contului (conturilor) bancar(e)?
Puteti si asa, si asa.
Depinde de circumstante.
un simplu comentariu:

1. succesiunea se deschide prin moarte (2010)

2. DEZBATEREA, la data introducerii actiunii (2012 - Noul Cod Civil)

cotele raman aproape aceleasi, deci nu va poate inlatura de la mostenire

respectati parintele si dorinta lui. daca ei au facut atat, nu va trebuie acei bani, ii puteti face si D-vs. :)