Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract perioada determinata si concediu crestere si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract perioada determinata si concediu crestere si ingrijire copil

Buna ziua, am si eu urmatoarea speta.
Am un salariat angajat pe perioada determinata pana la data de 3012.2011.
Saptamana trecuta ia nascut sotia si salariatul doreste sa intre in concediu de crestere copil.
Mentionez ca poate beneficia de acest concediu si de indemnizatie deoarece are lucrate 12 luni neintrerupt(a mai lucrat si in alta parte) cumulat.
Problema mea este urmatoarea :daca intra in concediu crestere copil de la mine pt o perioada de 2 ani ...cum va figura la societatea mea ?
Lui ii expira contractul in decembrie si angajatorul nu vroia sa il mai prelugeasca.Deci nici vorba sa ii fac contract pe perioada nedeterminata si apoi sa intre in concediu....:((
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procez ca sa fie bine.
La societatea dvs. contractul de munca va figura suspendat, conf.Art.51 (1) a Codul Muncii.
C.i.m. va inceta de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat - art.56 lit.i C.mun. coroborat cu art.49 alin.5 C.mun., care prevede ca: De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.