Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate plati anticipat pensie de intretinere pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate plati anticipat pensie de intretinere pentru 5 ani?

Buna ziua.
Am probleme cu fostul sot in sensul ca ma ameninta ca va deschide actiune in care va cere sa plateasca anticipat pensia de intretinere pe o perioada de 5 ani deoarece 5 ani mai sunt pana la majoratul baiatului nostru.
Aceasta pensie de intret a fost stabilita in urma cu un an cand a pierdut custodia copilului, si reprezinta 25% din salariul declarat de el la aceea vreme. Dupa aceasta actiune a uitat ca are copil, a rupt legatura cu noi si mai mult s-a opus sa plateasca pensia de intretinere.Dupa 10 luni de refuz am deschis act civ de validare poprire a pens de intret si am facut in paralel plangere penala de abandon. Imediat dupa aceste demersuri a inceput sa plateasca si in 5 luni cat a durat procesul de validare a platit integral si restanta. Dupa ce s-a dat sentinta pentru aceasta actiune, pentru a se razbuna pe copil a deschis procesul ptr obtinere a unui program de vizitare copil, mintind ca eu ma opun sa-l viziteze. Am castigat si acest proces deoarece instanta i-a redus dreptul la vizite si a decis ca acestea sa fie facute in prezenta mea. Pana la sf saptamanii are dreptul la recurs si deja ma ameninta ca va deschide o alta act act pentru a plati anticipat pensia de intretinere pentru 5 ani , cat mai sunt pana la majoratul copilului.
Binenteles ca toata aceasta perioada nu a dorit sa faca vizite, a venit sa vada copilul abia dupa o luna de la pronuntarea sentintei ptr vizite, doar pentru a-mi impune sa accept aceasta pensie anticipata.
Spuneti-mi va rog daca se poate cere o astfel de pensie si in ce conditii se poate accepta de catre instanta ( daca eu ma voi opune aducand argumente ca scopul acestuia este doar de a traumatiza copilul cu procese, de a plati o pensie mai mica si de a intrerupe orice legatura cu copilul )
Aceasta suma va fi fixa sau poate fi atacata pe parcurs ptr a cere instantei sume suplimetare la sf fiecarui an? Ma refer la sume care sa compenseze suma totala pe un an , in functie de coef de inflatie sau de marirea de salariu a fostului sot.
Multumesc foarte mult.
Nu am mai intalnit un caz in care sa fie platita pensia alimentara anticipat dar cred ca este posibila si aceasta varianta. Desigur, ulterior daca venitul parintelui creste va trebui sa compenseze suma.

Instantele dau de obicei o suma fixa ca pensie alimentara si in cazul in care veniturile sotului cresc puteti cere majorarea pensiei, dar asta nu inseamna ca este obligatoriu sa fie si marita. Legea spune ca limita maxima este de 25% din venit, deci poate fi si mai mica.

Pensia alimentara nu se majoreaza cu inflatia.
problema este mult mai complicata si ce era mai important nu v-am spus.
firma la care lucreaza fostul sot este a tatalui sau si, am aflat ca au inchis-o pentru ca fostul sot sa poata declara un salariu net mai mic (de 8 mil in locul celui de 30 mil declarat cand a initiat procesul de custodie) deci in final sa ceara diminuarea pensiei
cred ca va cere in instanta plata anticipata a pens pe 5 ani calculata cu aceasta pensie mica.
Credeti ca instanta va accepta daca demonstrez ca tatal locuieste in vila socrilor si isi permite sa plateasca 10 mil intretinerea ei pe perioada rece, are masina noua de cand si-a abandonat copilul si un alt apartament si ca conduce o firma de gaze?

Ce as putea cere instantei in afara de verif salariului la ITM ?
Dumneavoastra aveti obligatia legala de a dovedi veniturile fostului sot, nu fostul sot este obligat sa va informeze.

Daca nu veti putea dovedi ca i-a crescut venitul nu veti primi cresterea pensiei.
nettie a scris:

problema este mult mai complicata si ce era mai important nu v-am spus.
firma la care lucreaza fostul sot este a tatalui sau si, am aflat ca au inchis-o pentru ca fostul sot sa poata declara un salariu net mai mic (de 8 mil in locul celui de 30 mil declarat cand a initiat procesul de custodie) deci in final sa ceara diminuarea pensiei
cred ca va cere in instanta plata anticipata a pens pe 5 ani calculata cu aceasta pensie mica.
Credeti ca instanta va accepta daca demonstrez ca tatal locuieste in vila socrilor si isi permite sa plateasca 10 mil intretinerea ei pe perioada rece, are masina noua de cand si-a abandonat copilul si un alt apartament si ca conduce o firma de gaze?

Ce as putea cere instantei in afara de verif salariului la ITM ?

Sotul nu poate obtine prin instanta dreptul la plata pensiei in mod anticipat pe urmatorii 5 ani.

Daca are venituri din chirii se poate face adresa la administratia financiara.
NU poate cere in instanta sa plateasca pensia anticipat pe o perioada de 5 ani.
Dar sa contrati si dumneavoastra, faceti propunerea SA DEPUNA TOTI BANII pe o perioada de 5 ani intr-un cont pe numele copilului cu clauza de a se plati lunar, timp de 60 rate, contravaloarea pensiei de intretinere lunare. Sa vedem ce o sa spuna? Sigur nu o sa-i convina. Apoi se poate lua la intrebari de unde a avut bani pentru a plati in avans pe 5 ani? Ceva evaziune fiscala sau alte venituri certe si nedeclarate?