Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Comert pe Okazii.ro persoana fizica. Ilegal?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Comert pe Okazii.ro persoana fizica. Ilegal?

Buna ziua,

Cei care vand fel de fel de articole pe Okazii.ro ca persoana fizica, articolele fiind noi,fara factura sau garantie, fac de fapt comert ilegal, nu?
Exista vreo specificatie in legislatia comertului online legata de acest aspect, a comertului ilegal online?
Din moment ce pentru produsele respective, la cumpararea lor ca noi, au fost achitate toate taxele, nu consider revanzarea lor la un pret mai mic decat valoarea echivalentului nou ca fiind ilegala.
Okazii.ro are o platforma de magazine online in toata regula dar care sunt operate de persoane fizice, nu de firme. Produsele vandute sunt noi, dar fara factura sau garantie.
De multe ori in paralel exista si un magazin online operat de o firma care vinde evident cu factura, aceleasi produse.
Exemplu: [ link extern ]
E legala chestia asta?
mihaelabuh a scris:

Buna ziua,

Cei care vand fel de fel de articole pe Okazii.ro ca persoana fizica, articolele fiind noi,fara factura sau garantie, fac de fapt comert ilegal, nu?
Exista vreo specificatie in legislatia comertului online legata de acest aspect, a comertului ilegal online?

Nu este comert ilegal.
Persoanele fizice au dreptul de a vinde produsele lor.

In conditiile in care acestia fac acte de vazare repetate au obligatia de a plati impozit intrucat actele lor juridice se situeaza in sfera actelor de comert, cu toate implicatiile legale care rezulta din astfel de operatiuni juridice.

Prin urmare, nu este ilegal ca o persoana fizica sa vanda anumite bunuri.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
As vreau sa intreb si eu ceva. Daca am pagini pe internet si reclame primesc bani, si nu platesc impozit dupa ele fac o ilegalitate?