Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Overdraft neacoperit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Overdraft neacoperit

Buna ziua,

In 2004 am contractat un overdraft la salariu in valoare de 3500 ron. In ultima zi din luna, banca imi retragea din cont dobanda corespunzatoare overdaft-ului. Anul acesta, la sfarsitul lunii august, cand imi expira si cardul de salariu, contul meu era pe minus 20 lei si, astfel, banca nu a mai avut de unde sa retraga dobanda. Pe data de 10 septembrie, cand mi-a fost virat salariul, banca a retras 3550 ron, acoperindu-mi toata valoarea overdraftului si inchizandu-l definitiv.Mentionez ca nu am fost anuntata ca se va lua o asemenea masura...la incercarile mele de a contacta banca (am facut si o reclamatie scrisa) mi s-a raspuns ca nu se mai poate face nimic, ca overdraft-ul a fost inchis si ca banca poate lua aceasta masura daca clientul nu-si indeplineste obligatia de a achita la sfarsitul lunii dobanda aferenta. De asemenea, mentionez ca au existat cateva luni in care contul meu ramanea pe minus la sfarsitul lunii dar achitam suma pe data de 10 a lunii urmatoare.
Intrebarea mea este:cum pot recupera acesti bani si daca este legala masura luata de banca, atat timp cat clientul nu a fost anuntat?
Multumesc
cititi cu atentie contractul de overdraft si conditiile generale de afaceri ale bancii. O sa vedeti ca v-ati dat acordul pentru o astfel de operatiune.