Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la somaj

In luna mai am angajat pentru perioada determinata cateva persoane care au venit din somaj( precizez ca aveau somaj pana in luna septembrie 2011).Prima data i-am angajat pentru o luna, pe urma am facut act aditional pana la 30.10.2011.Daca nu le prelungesc contractul aceste persoane mai beneficiaza de somaj?
Da, vor merge cu somajul in continuare pe perioada ramasa in plata.
Dumneavoastra pe perioada/perioadele de cim per.determinata ati suspendat somajul de la plata.
In momentul in care s-au angajat (luna mai) ar fi trebuit sa faca susupendare de somaj.Daca raporturile de munca vor inceta acestia se pot duce la AJOFM sa solicite reluarea in plata a somajului.