Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plangere penala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plangere penala

buna seara,
va rog din suflet sa ma ajutati cu un model de plangere penala pentru neplata pensiei de intretinere a copiilor pe luna in curs si plata partiala pe mai multe luni , pentru ca pe net nu gasesc un model potrivit. cum ar trebui formulata ? stiu ca se depune la politie, pentru ca daca o depun la tribunal ( sau judecatorie, scuze daca formularea este gresita, dar nu prea ma pricep ), cred ca vor trimite oricum dosarul la politie pentru cercetari .
va multumesc anticipat.
Adresativa la Parchet cu plangere "D_LE Prim Procuror.
Subsemnata... cu domociliul in ... prin prezenta plangere va rog sa dispuneti inceperea cercetarii si urmaririi penale impotriva numitului..........XY fostul sot care prin Sentinta Civila a fost obligat la plata unei pensii de intretinere in favoarea minorului Z C in cuantum de ....lei si, acesta abandonandu-si obligatiile, incepand cu luna ....... consider ca se face vinovat de incalcarea prevederilor dispozitiilor 503 lit. c Codului Penal . Anexez la prezenta copie dupa Sentinta Civila Nr.../...a Judecatoriei......pronuntata in Dosarul civil Nr...../.../... al Judecatoriei...""
Data si semnatura
multumesc foarte mult
Art.305 lit c) c.pen.-abandonul de familie ( 503 lit c) nu exista).