Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru CCC

buna ziua..ma tot framanta o intrebare si aici cred ca voi gasi oameni in masura sa ma lamureasca .. curand voi aveaun copil.. problema mea e urmatoarea.. daca eu am pensie de urmas .. ce drepturi banesti va avea copilul meu? o prietena ,eleva in clasa a Xa a beneficiat de 800 lei indemnizatie sau ceva de genul..pot si eu sa beneficiez? multumesc..
Puteti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului.
1. Prietena dvs. a beneficiat de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani = 600 lei si alocatie de stat pentru copii = 200 lei.

2. Dvs. veti beneficia de alocatia de stat de 200 lei pe luna pana ce copilul va implini 2 ani iar apoi, pana la 18 ani, de 42 lei pe luna.

3. Veti beneficia de indemnizatia pentru CCC, de minimum 600 lei pe luna, daca in cele 12 luni premergatoare nasterii ati obtinut venituri din salarii, din activitati independente sau agricole.

4. Spuneti care este data preconizata a nasterii si ce statut aveti in fiecare din cele 12 luni inainte de nastere.
pai trebuie sa nasc la sfarsitul lunii..am fost eleva pe tot parcursul sarcinii..si inca sunt..dar la postliceala acum..anul acesta am terminat liceul.
1. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii ati fost eleva (la liceu si apoi la scoala postliceala) veti beneficia de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani.

2. Deoarece nu puteti beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) veti putea intra in CCC incepand cu data nasterii copilului.

3.- Mergeti la Primaria de care apartineti si vedeti ce acte trebuie sa duceti pentru acordarea CCC.
- Pentru a beneficia de CCC cu data nasterii copilului trebuie sa depuneti actele la Primarie in cel mult 60 de zile de la data nasterii copilului.
dar asta nu va duce la sistarea pensiei de urmas,nu?