Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

Sunt angajata la firma unde lucrez in prezent din noiembrie 2007 dar contract de munca mi s-a facut abia in decembrie 2007, anterior am lucrat la o firma timp de 2 ani jumatate si mi-am incetat activitatea in octombrie 2007. Pe 22 august 2008 am nascut si as vrea sa stiu daca pot beneficia de concediu pentru crestere copil daca nu am acea luna ?Iar in cazul in care nu se poate , sotul poate beneficia de indemnizatie dar in prezent lucreaza la aceasta firma de 9 luni si mai are lucrati cativa ani la alta firma , in acest caz trebuie sa ia adeverinta si de la fostul angajator pentru perioada lucrata si de la actualul angajator. sau numai de la actualul angajator?el nu are intrerupere !
stefy_kry, utilizator
Mergeti pe varianta cu sotul dvs. daca nu are intrerupere. Da trebuie sa aiba adeverinta de la locul de munca anterior, pentru a completa cele 12 luni.
In conditiile prezentate de dvs, sotul beneficiaza de CIC si de indemnizatia lunara acordata in acest sens.