avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1102 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... preluare contabilitate asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

preluare contabilitate asociatie proprietari

Trebuie sa preiau contabilitatea unei asociatii de proprietari care este in curs de infiintare.
Am cateva intrebari:
- cum se incepe contabilitatea unei asociatii de proprietari nou infiintate
- cum se trece de la asociatia de locatari la asociatia de proprietari, contabiliceste vorbind?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: sorin_a , utilizator 17:41, 4 Octombrie 2011
Ce fel de contracte aveati pana acum?
Si CIM-uri si conventii civile.
Sa va spun cum e corect, legal si in siguranta de a nu intra in conflict deschis cu ITM-ul.
Pentru administrator, ingrijitori, electrician, instalator, cu program permanent - CIM
Pentru presedinte (daca e indemnizat) si cenzor din cadrul asociatiei, adica pentru functii alese - contract de mandat.

Conventii civile puteti face acelor oameni cu care aveti relatii de lucru nepermanente.

Se fac contracte noi pentru ca angajatorul este alta persoana juridica.
Va multumesc. Daca mai apar nelamuriri, o sa indraznesc sa va mai intreb. :yes:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registru jurnal mihasi mihasi Am preluat o asociatie de proprietari, insa am intampinat o problema. Cursurile le-am facut mai demult si nu le mai gasesc. Va rog sa-mi precizati daca in ... (vezi toată discuția)
Elemente de activ si pasiv in contabilitatea asociatiei de proprietari nety36 nety36 Buna ziua pentru ca de putin timp sunt numita cenzor al asociatiei de domiciliu am nevoie sa ma clarific asupra unor elemente din situatia contabila In ... (vezi toată discuția)
Presedinte nou asociatie proprietari - probleme dupa decesul adminstratorului cipex cipex Buna ziua, in urma decesului administratorului/casier al asociatiei de proprietari din care fac parte au aparut urmatoarele situatii: - s-a constatat ca nu ... (vezi toată discuția)