Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... preluare contabilitate asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

preluare contabilitate asociatie proprietari

Trebuie sa preiau contabilitatea unei asociatii de proprietari care este in curs de infiintare.
Am cateva intrebari:
- cum se incepe contabilitatea unei asociatii de proprietari nou infiintate
- cum se trece de la asociatia de locatari la asociatia de proprietari, contabiliceste vorbind?

Multumesc
Ce fel de contracte aveati pana acum?
Si CIM-uri si conventii civile.
Sa va spun cum e corect, legal si in siguranta de a nu intra in conflict deschis cu ITM-ul.
Pentru administrator, ingrijitori, electrician, instalator, cu program permanent - CIM
Pentru presedinte (daca e indemnizat) si cenzor din cadrul asociatiei, adica pentru functii alese - contract de mandat.

Conventii civile puteti face acelor oameni cu care aveti relatii de lucru nepermanente.

Se fac contracte noi pentru ca angajatorul este alta persoana juridica.
Va multumesc. Daca mai apar nelamuriri, o sa indraznesc sa va mai intreb. :yes: