avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna ziua,

Mi-am dat demisia fara preaviz, in baza art 81 alin (8) din Codul muncii, pentru motive imputabile angajatorului
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa faca angajatorul in acest caz. Mai are vreo obligatie ? In cat timp ?
Dar eu in cat timp ma pot adresa instantei ptr despagubiri ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:43, 3 Octombrie 2011
Buna ziua,

angajatorul trebuie sa va achite drepturile salariale restante si contravaloarea concediului neefectuat.

Avocat Costi Boncu
Aveti la dispozitie un termen de 3 ani de zile sa va adresati Tribunalului in raza caruia domiciliati pentru recuperarea drepturilor salariale restante. Termenul incepe sa curga de la data cand trebuia sa va achite salariul .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme salariale iunana iunana Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema. Lucrez la o televiziune locala de aproape 7 ani, iar in ultimii ani s-au strans 5 salarii ... (vezi toată discuția)
Demisie art.79 ioan-s ioan-s Buna seara. Am plecat de la vechiul loc de munca prin demisie fara preaviz iar pe decizia de incetare apare art.79 alin 1 . Ma intereseaza daca aceasta ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz liaza liaza Buna ziua, Va rog sa-mi raspundeti daca pot sa-mi dau demisia fara preaviz, din cauza ca nu au fost platite drepturile salariale la zi(luna feb. restanta), ... (vezi toată discuția)