Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna ziua,

Mi-am dat demisia fara preaviz, in baza art 81 alin (8) din Codul muncii, pentru motive imputabile angajatorului
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa faca angajatorul in acest caz. Mai are vreo obligatie ? In cat timp ?
Dar eu in cat timp ma pot adresa instantei ptr despagubiri ?

Multumesc
Buna ziua,

angajatorul trebuie sa va achite drepturile salariale restante si contravaloarea concediului neefectuat.

Avocat Costi Boncu
Aveti la dispozitie un termen de 3 ani de zile sa va adresati Tribunalului in raza caruia domiciliati pentru recuperarea drepturilor salariale restante. Termenul incepe sa curga de la data cand trebuia sa va achite salariul .