Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna

...tatal figureaza in certificat (l-a recunoscut)....are un program de vizita....de doua ori pe luna....problema este ca lucrul asta nu este posibil sa fie respectat ...a facut plangere penala mamei ca nu a respectat hotararea (cu programul de vizita)....chiar daca mama l-a anuntat ca copilul o sa lipseasca pentru 2 luni...(si credeti-ma chiar este vb de hartuire ,de sicana sau cum s-o mai numi din partea tatalui...care acum printr-o joaca a sortii se afla in orasul in care isi are domiciliul copilul deocamdata...pentru ca asa a si obtinut orele de vizita pentru ca se afla aproape de domiciliul minorului).....doar ca copilul fiind incredintat mamei si mama lucreaza in strainatate....copilul a fost nascut acolo , are asigurare acolo...cum poate fi impartit un copil? 3 zile in tara 3 in afara???????????? ce fel de viata este asta.....de ce legea permite astfel de lucruri....uneori unul din parinti doar se foloseste de copil pentru a se razbuna........legea pedepseste mama in cazul asta daca nu gaseste tatal copilul sa-l ia la plimbare ...in schimb daca tatal dispare si nu isi indeplineste vizitele....nu i se intampla nimic....se reintoarce din morti dupa 10 ani si face iar plangere mamei ca nu poate sa-si vada copilul pentru ca nu-si permite el sa-l vada ca-i prea departe,,,,,ce logica este asta
In ce tara va aflati dvs. cu minorul?
Cred ca trebuie sa manifestati si dvs. mai multa intelegere si sa-i permiteti un program normal de vizite, copilul nu e doar al dvs. si este in interesul minorului sa fie si in preajma tatalui. Nu trebuie sa influentati negativ copilul.Relatia dintre ei nu o puteti distruge prin razbunari personale ce tin doar de motivele de divort . Doar daca i se aduce un rau copilului prin apropierea de tata puteti cere schimbarea programului de vizita .
in grecia......
Ar fi bine sa cautati sa consultati un avocat grec intrucat legislatia din Grecia este diferita fata de cea din Romania.
Totusi, nu cred ca legea greaca este atat de discriminatorie...