Forum Discuţii juridice Executare silită cod civil
Discuție deschisă în Executare silită

cod civil

sa presupunem ca am o hotarare def si irevocabila pt o suma de bani pe care am imprumutato unei persoane.intre timp persoana a instrainat totul si nu mai are nimic in proprietate si nici alte venituri.care este procedura?
Il sacrificati pe debitor si il vindeti la kilogram:)
Care sa fie procedura, aceeasi: apelati la un executor judecatoresc.
adutescu a scris:

Il sacrificati pe debitor si il vindeti la kilogram:)
Care sa fie procedura, aceeasi: apelati la un executor judecatoresc.

Pe cine sacrificam? Regina, de obicei, este cea sacrificata...debitorul este deocamdata insolvabil.:):)

Daca...exista situatia dvs: "presupunem ca am o hotarare def si irevocabila pt o suma de bani pe care am imprumutato unei persoane.intre timp persoana a instrainat totul si nu mai are nimic in proprietate si nici alte venituri.care este procedura?" si urmati procedura executarii silite, nu obtineti nimic, deocamdata.

Mai sunteti si in pierdere pentru ca veti avansa cheltuieli de executare pe care nu veti avea de unde sa le recuperati.Dar...poate debitorul va obtine in viitorul apropiat mosteniri, donatii, etc. si veti putea sa-l urmariti/executati silit.

Iuliana Cermak, Avocat