Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

buna ziua
in data de 30.09.2011 mi-am scris demisia in care am stipulat ca ultima zi de munca v-a fi in data de 28.10.2011. in aceas zi mi s-a comunicat ca nu mai este necesar sa mai vin la munca cf. CCM. Intrebare 1 este : sunt obligat sa imi fac lichidarea inainte de expirarea celor 20 de zile , sau pot astepta sa treaca cele 20 de zile . Intrebarea 2 : firma trebuie sa imi dea un act aditional, si daca da , la ce trebuie sa fiu atent din punct de vedere scriptic ( adica cu ce articol trebuie incheiat acest act pt. a nu trezi ca imi scrie nu stiu ce litera care ma poate afecta la urmatoarea angajare ) . multumesc anticipat
Pana la 31.12.2010 vechimea in munca este trecuta in carnetul de munca.de la data de 01.01.2011 nu se mai folosesc aceste carnete de aceea trebuie sa solicitati aceasta adeverinta pe perioada 01.01.2011 si pana la zi.
anam79 a scris:

De ce 01.01.2011 si pana azi?Nu ar trebui sa ii elibereze o adeverinta care sa cuprinda toata vechimea in munca prestata la angajatorul respectiv ?

Pana la 31.12.2010 , vechimea in munca se probeaza cu carnetul de munca , iar dupa aceasta data cu adeverinta de vechime eliberata de catre angajator ...

In aczul in care nu ati avut carnet de munca atunci exista doua situatii , regasite in practica, si anume:
1. se elibereaza o singura adeverinta de vechime pentru intreaga perioada lucrata care este vizata de catre angajator
sau
2. se elibereaza doua adeverinte:
- perioada de la data inceperii activitatii si pana la 01.01.2011 , adeverinta vizata de catre ITM
- perioada de la 01.01.2011 si pana la data incetarii raportului de munca, adeverinta vizata de angajator.