Forum Discuţii juridice Executare silită Competenta instanta contestatie executare
Discuție deschisă în Executare silită

Competenta instanta contestatie executare

Buna ziua,

Am o sentinta definitiva si irevocabila, investita cu formula executorie pentru recuperarea cheltuielilor de judecata.

Executorul meu a facut din Bucuresti prin [banca] - centrala poprierea unui cont bancar al debitorului din Brasov din sucursala Brasov a bancii centrale.

Contestatia la executare a facut-o debitorul la Judecatoria sector 1 Bucuresti unde se afla sediul central al bancii si unde s-a efectuat executarea silita.

Instanta Judecatoriei sector 1 Bucuresti a invocat exceptia competentei teritoriale a contestatiei la executare. Am facut recurs si urmeaza a se judeca in noiembrie la Tribunalul Bucuresti.

Intrebarea care se pune este daca competenta judecarii contestatiei apartine de instanta din Bucuresti sau din Brasov?
gi-jane2, moderator
daca tertul poprit este [ banca] - centrala atunci competenta apartine J1, instanta care a si incuviintat executarea. au vrut sa scape de dosar :)
gi-jane2, moderator