avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Transfer de procedura penala in Grecia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Transfer de procedura penala in Grecia

ce acord are Romanai cu Grecia?
pe langa l 302/2004 ce alte reglementari sunt?

Pot sa trimit documentele traduse in engleza (limba de circulatie internationala) sau trebuie neaparat greaca?
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2011
klaus86, utilizator
Cel mai recent răspuns: klaus86 , utilizator 19:36, 5 Octombrie 2011
Vedeti si regulamentele europene in domeniu.

Documentele destinate autoritatilor grecesti trebuie sa fie in greaca.
Din cate stiu, prevederile permit o astfel de procedura, insa deocamdata nu am la indemana baza legala.Poate intervine cineva sa completeze. Succes!!
mi-ar fi de folos un nr de regulament, JAI etc
alis30 a scris:

Din cate stiu, prevederile permit o astfel de procedura, insa deocamdata nu am la indemana baza legala.Poate intervine cineva sa completeze. Succes!!


daca gasiti baza legala va rog sa imi comunicati!
eu am mai gasit CONVENŢIA EUROPEANÃ PRIVIND TRANSFERUL DE PROCEDURI ÎN MATERIE PENALÃ (STRASBOURG, 1972)
dar probabil pot traduce actele si intro-o limba de circulatie internationala cum prevede l 302
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2011
klaus86, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probe in limba engleza? josette2014 josette2014 Intr-o proces de contestare a unui sanctiuni, pot aduce probe scrise in limbi de circulatie internationala (in fapt, in engleza). Acestea trebuie traduse ... (vezi toată discuția)
Cerere cedo - strasbourg fiore6 fiore6 Buna ziua! Am redactat o cerere pentru Cedo, insa nu stiu daca ar fi mai bine sa o trimit in lb engleza sau in lb romana. Care este diferenta si daca trebuiesc ... (vezi toată discuția)
Traducere in olandeza a somatiei de plata Artigas Artigas Va salut, Revin cu o intrebare la care nu am primit raspuns in forum: Am un diferend cu un cetatean olandez domiciliat in Olanda care mi-a produs un ... (vezi toată discuția)