Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesionare creditare firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesionare creditare firma

Buna ziua,

Sunt asociat intr-o firma , detin 49% din actiuni si sunt si administrator.

Am imprumutat o suma de bani de la niste prieteni si am creditat firma la care sunt asociat, creditare facuta in numele meu.

Prietenii imi cer banii, nu am lichiditati, ei se multumesc daca le cesionez creditarea, vor sa fie siguri ca nu pierd banii. Eu sunt de acord dar nu stiu daca trebuie si acordul asociatului care detine 51%.
Intrebarile mele sunt:
-imi trebuie acordul asociatului pentru a cesiona creditarea facuta de mine catre firma?
-cesionarea se face la notar?

Multumesc
Sorin
cf art 1566 si urm NCC nu este nevoie de forma autentica ptr contractul de cesiune. Fiind creanta dvs fata de firma nu aveti nevoie de acordul nimanui ptr a semna respectivul contract.