Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de imprumut societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de imprumut societate

Buna seara,

exista in legislatie o prevedere legala care obliga stipularea unei dobanzi legale in cuprinsul contractelor prin care un asociat/actionar imprumuta societatea din care face parte cu o anumita suma de bani?????
De asemenea, exista obligatia anuntarii ONPCSB, cu privire la imprumut daca acesta depaseste o anumita suma????
Va multumesc
nu se anunta Oficiul si nici nu este obligatorie inserarea unei dobinzi in cadrul unui contract de imprumut.