Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CREDITARE SOCIETATE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CREDITARE SOCIETATE

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care este plafonul de creditare a unui asociat catre societate.
Va mutumesc.
Nu exista o limita pentru creditarea societatii de catre administrator. Insa trebuie avut in vedere ca sumele sa nu depaseasca 15000 euro. Conform OUG 53/2008 este necesar sa se faca declararea tranzactiei care depaseste aceasta suma la ONPCSB.

Va multumesc
15000 euro (echivalent in lei) ptr o operatiune efectuata in cadrul unei singure zile bancare.Daca se depaseste, atunci trebuie anuntat Oficiul ptr prevenirea si sanctionarea spalarii banilor.
Asa este, informatii suplimentare puteti obtine de aici.

[ link extern ]
daca se face prin banca nu trebuie anuntat nimeni.