Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CREDITARE SOCIETATE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CREDITARE SOCIETATE

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care este plafonul de creditare a unui asociat catre societate.
Va mutumesc.
Buna dimineata,

Nu cred ca aici este vorba despre neridicarea salariului de catre director, Iulian. Ci despre imprumutul acordat societatii de catre acesta, in calitate de salariat.

Ma insel @diaconu_suzana_maria?

@diaconu_suzana_maria

Directorul poate imprumuta societatea. Incheiati contract de creditare cu acesta, in care veti mentiona suma imprumutata, perioada si modalitatea de restituire, daca suma este sau nu purtatoare de dobanda. Taiati si chitanta daca suma se incaseaza in numerar. Inregistrati in cont 462 - creditori diversi.
Multumesc foarte mult! Doream sa stiu daca poate imprumuta societatea avand in vedere ca este si salariat, dar ati deslusit dilema. Va amultumesc inca o data!