Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

model preaviz
PREAVIZ Nr. ……. /………..

Avand in vedere Nota de fundamentare nr. ……. din data de ………, cu privire la raportul economic si situatia comenzilor estimate si realizate la nivelul ………………………………… ,

In temeiul dispozitiilor art. 65 din Legea nr. 53/2003 cu modificarile ulterioare, directorul general al …………………….. in baza art. 13 din actul constitutiv

DECIDE
Art. 1. – Incepand cu data de ………….. doamnei/domnului …………. avand functia de ……….. in cadrul ……………………….. i se acorda un preaviz de 20 de zile lucratoare in perioada ………. – …………...

(2) In perioada preavizului, salariatei i se acorda dreptul sa absenteze 8 ore pe zi de la programul unitatii pentru a-si cauta un loc de munca fara ca aceasta sa-i afecteze salariul si celelalte drepturi.

Art. 2. – (1) La implinirea termenului de preaviz urmeaza a se aplica decizia de concediere a salariatei/salariatului ………………….. avand ca efect incetarea contractului individual de munca inregistrat, la Inspectoratul Teritorial de munca, cu nr. ……… din ……………., ca urmare a concedierii individuale din initiativa angajatorului pentru motive care nu tin de persoana salariatului.

(2) Motivele de fapt ale concedierii individuale sunt urmatoarele:
- criza financiara mondiala care si-a produs efectele in economia reala din Romania;
- raportul economic din perioada ……………… a …………………... din care rezulta scaderea veniturilor si limitarea posibilitatii dezvoltarii proiectelor care sa permita incasarea de noi venituri;
- situatia previziunilor pentru perioada …………………..…………. a ………………………….. comparativ cu planurile de vanzari estimate pentru anul ……… din care rezulta un numar de comenzi mai mic decat cel preconizat;
- bugetul pentru anul ……… din punct de vedere ……….. versus previziuni realizari perioada ……………………… ;
- necesitatea adoptarii unor masuri urgente la nivelul …………………… care sa asigure reducerea cheltuielilor si incadrarea acestora in veniturile estimate a fi incasate in urmatoarele 12 luni, in contextul efectelor blocajului financiar si dificultatii contractarii de credite din sistemul bancar;
- necesitatea adoptarii masurii concedierii individuale pentru motive care nu tin de persoana salariatului si desfiintarea unui post de ……….. pozitia …………….. din statul de functii al ……………………… ;
- desfiintarea locului de munca se impune ca o masura efectiva cu cauze reale si serioase.

(3) Disponibil in unitate este postul de ……… pozitia ………… din statul de functii salariata/salariatul ………… urmand a-si exprima in scris optiunea privind acceptarea ofertei respective de trecere in postul pentru care a optat.

Art. 3 . – Motivul de drept al concedierii individuale il constituie art. 65-67 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii.

Art. 4. – La desfacerea contractului individual de munca i se va acorda salariatei/salariatului o compensatie/indemnizatie echivalenta cu valoarea a 4 salarii nete din luna anterioara concedierii. De asemenea salariatei/salariatului i-a fost acordata facilitatea prevazuta la art. 1 alin. (2) din prezenta decizie.

Art. 5. – Departamentele financiar-contabilitate si Departamentul ……………… vor pune in aplicare prevederile prezentei decizii.

Director General,
Administrator,

………………………………………

Data comunicarii ……………

Semnatura de luare la cunostinta a salariatului …………………