Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Snc
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Snc

Buna ziua. Am si o intrebare. Tatal meu a infintat un SNC in 1994. In 1997 decedat. Zilele trecute am primit de la o firma o instiintare cum ca SNC-ul tatalui meu datoreaza firmei respective ( cu care a facut afaceri acum 17 ani) o suma mare de bani. Care sunt obligatiile mele fata de aceasta firma? Un SNC in ce conditii poate fii inchis?
Termenul de prescriptie a dreptului la actiune al creditorului impotriva debitorului care nu si-a achitat datoria la scadenta este termenul de drept comun in materie de obligatii comerciale, respectiv 3 ani. Acelasi termen de 3 ani, este prevazut de lege si pentru prescriptia dreptului de a cere executarea silita a hotararilor judecatoresti sau a titlurilor executorii obtinute impotriva debitorului rau platnic. Daca timp de 3 ani de la scadenta creditorul nu a luat nici o masura pentru recuperarea creantei, nu mai poate apela la instantele judecatoresti. Va poate da in judecata, dar va puteti apara invocand exceptia prescriptiei dreptului material la actiune.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Dupa decesul tatalui a preluat cineva dintre mostenitori partile sociale? Avand in vedere ca e vorba de o SNC unde nu poate fi un singur asociat, ce spun ceilalti?
Eu inteleg ca dansul este celalalt asociat, fiind fiul decedatului. De aceea a si apelat la noi.:)