Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Clienti neincasati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Clienti neincasati

Societatea are clienti neincasati mai vechi de 3 ani pentru care nu s-au luat masuri
in vederea incasarii. Se poate recupera valoarea creantelor de la administratorul societatii daca acesta este de acord?
Termenul de prescriptie a dreptului la actiune al creditorului impotriva debitorului care nu si-a platit datoria la scadenta este termenul de drept comun in materie de obligatii comerciale e de 3 ani.

Tot de 3 ani este si termenul prevazut de lege si pentru prescriptia dreptului de a cere executarea silita a titlurilor executorii - hotarari judecatoresti, contracte autentice ,obtinute impotriva debitorului rau-platnic.
Se poate recupera valoarea creantelor de la administratorul societatii daca acesta este de acord.