Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorii prescrise
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorii prescrise

dupa cit timp se prescrie o datorie?(telemobil)?
Daca timp de 3 ani de la scadenta, creditorul tau nu a luat nici o masura pentru recuperarea creantei, nu mai poate apela la instantele judecatoresti. In fine, te poate da in judecata, dar te poti apara cu succes invocand exceptia prescriptiei dreptului material la actiune.
TERMENUL ESTE DE 3 ANI.
ContSters87904, utilizator