Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzare Apartament.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzare Apartament.

Buna seara. Sunt coproprietar al unui apartamen,impreuna cu fica mea de 17 ani. De comun acord, dorim sa-il vindem. Intrebarea mea este: Daca la semnarea precrontractului de vanzare, este nevoie de curator? Sau numai la semnarea vanzari ? Va multumesc anticipat.
Precontractul nu este un act de dispozitie, insa avand in vedere ca fiica dvs semneaza si ea acel precontract, care ar putea avea anumite clauze oneroase si pentru vanzatori, trebuie incuviintarea curatorului desemnat special de autoritatea tutelara.
Fetita are capacitate restransa de exercitiu si la semnarea precontractului cat si la a contractului, daca nu a implinit 18 ani.Deci, trebuie. In masura in care antecontractul nu il faceti la notariat,nu aveti nevoie. Daca mergeti la notariat, intrebati inainte, dar firesc este sa aiba la ambele acte.
Multumesc. am fost la autoritatea tutelara, impreuna cu curatorul, si ne-au spus ca dureaza 30 de zile, eliberarea actelor. Ne-au cerut suma vanzari apartamentului. Nu stim inca care va fi exacta. Avem o oferta, daca am acceptao ar trebui sa mergem luni la notar. Cum se procedeaza mai exact?