Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

Bună seara. Am o rugăminte. Locuiesc într-o casă, construită de bunicii mei, pe un teren cumpărat de la o bancă in anul 1938 (deţin chitanţe cu care a fost plătită rata la teren, dar pe care nu e specificat ce reprezintă acesi bani); Deţin o cerere aprobată de primărie pentru construirea casei. Venind naţionalizarea acelei bănci private , bunicii nu s-au ocupat să înscrie imobilul construit în cartea funciară. În toţi aceşti ani am plătit impozit la stat pentru imobil, pe numele nostru, doar că nu suntem trecuţi în cartea funciară proprietarul este cel căruia banca i-a luat casa, şi bunicii au cumpărat-o la licitaţie. Specific că bunicii sunt morţi şi locuim de 70 şi ceva de ani în acea casă .Ce trebuie să fac ca să obţin dreptul de proprietate si să o înscriem in cartea funciară?
Mergeti la un avocat ca sa vada actele si sa analizeze ce este de facut si cu cine v-ati putea judeca.
Chiar daca aveti dreptate pe fond,daca nu aveti cu cine sa va judecati in contradictoriu veti pierde...in final...procesul in mod indirect...
Puteti formula o actiune prin care sa solicitati instantei sa se constate ca ati dobandit dreptul de proprietate asupra imobilului prin uzucapiune ... problema este insa ca va trebui sa opuneti uzucapiunea mostenitorilor fostilor proprietari tabulari care inteleg ca figureaza in cartea funciara.
O sa faceti dovada cu inscrisurile despre care ati facut vorbire, martori vecini ai terenului, certificat de atestare fiscala.
Vă mulţumesc Uzucapiunea operează doar dacă am un act de proprietate?
Din contra. Opereaza cand nu aveti un act de proprietate.