Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident provocat din vina altuia.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident provocat din vina altuia.

Buna seara,

Intr-o zi ma deplasam cu masina personala pe un drum cu prioritate si trecand printr-o intersectie dirijata, de la dreapta ( avea cedeaza trecerea si era un drum laturalnic ) imi iese o masina in fata fara sa se asigure, eu incercand sa evit accidentul, am pus frana brusca, am derapat si m-am izbit de un alt autotorism care era si el in spatele masinii respective si dorea sa iasa din intersectie. Masina care mi-a iesit in fata si care a provocat accidentul nu a fost atinsa de masina mea deloc. S-a oprit 30 de secunde la o distanta de vreo 150 m si a plecat fara sa se opreasca. Mentionez ca atat eu cat si cele 2 persoane cu care eram in masina, precum si soferul masinii pe care am lovit-o nu au reusit sa vada numarul respectivei masini. Masinile au fost serios avariate si au fost duse pe platforma la daune. Relatandu-i problema domnului politist de la daune, si aratandu-i un video de pe o camera de supraveghere de pe respectiva strada, a spus ca el nu are ce face si ca deocamdata nu inchide cazul si ca asteapta ca eu sa reusesc sa fac rost de numarul respectivei masini. Momentan a trecut 1 saptamana de la accident si nu am reusit sa fac rost de numarul respectivei masini ( mentionez ca se vede destul de bine pe imaginile unei camere de supraveghere doar ca nu se vede numarul ). Politistul mi-a spus ca daca nu reusesc sa gasesc vinovatul ( sau sa-i dau numarul masinii de inmatriculare ) pic eu devina si trebuie sa-i dau asigurarea omului a carui masina am accidentat-o.

Intrebarea mea este ce as putea face pentru a ramane eu "vinovat" chiar daca eu nu ma consider deloc vinovat. Toti mi-au zis ca ar fi trebuit sa ma bag in cel vinovat fara sa incerc sa-l evit. Problema e ca nu poti gandesti o astfel de rezolvare atunci cand se intampla accidentul, pur si simplu vrei sa eviti si sa nu se intample nimic.

Eu sunt asigurat doar RCA, respectivul pe care l-am lovit e asigurat CASCO si e taximetrist.

Va multumesc.
Pr0, utilizator
Pr0 a scris:

Buna seara,

Intr-o zi ma deplasam cu masina personala pe un drum cu prioritate si trecand printr-o intersectie dirijata, de la dreapta ( avea cedeaza trecerea si era un drum laturalnic ) imi iese o masina in fata fara sa se asigure, eu incercand sa evit accidentul, am pus frana brusca, am derapat si m-am izbit de un alt autotorism care era si el in spatele masinii respective si dorea sa iasa din intersectie. Masina care mi-a iesit in fata si care a provocat accidentul nu a fost atinsa de masina mea deloc. S-a oprit 30 de secunde la o distanta de vreo 150 m si a plecat fara sa se opreasca. Mentionez ca atat eu cat si cele 2 persoane cu care eram in masina, precum si soferul masinii pe care am lovit-o nu au reusit sa vada numarul respectivei masini. Masinile au fost serios avariate si au fost duse pe platforma la daune. Relatandu-i problema domnului politist de la daune, si aratandu-i un video de pe o camera de supraveghere de pe respectiva strada, a spus ca el nu are ce face si ca deocamdata nu inchide cazul si ca asteapta ca eu sa reusesc sa fac rost de numarul respectivei masini. Momentan a trecut 1 saptamana de la accident si nu am reusit sa fac rost de numarul respectivei masini ( mentionez ca se vede destul de bine pe imaginile unei camere de supraveghere doar ca nu se vede numarul ). Politistul mi-a spus ca daca nu reusesc sa gasesc vinovatul ( sau sa-i dau numarul masinii de inmatriculare ) pic eu devina si trebuie sa-i dau asigurarea omului a carui masina am accidentat-o.

Intrebarea mea este ce as putea face pentru a ramane eu "vinovat" chiar daca eu nu ma consider deloc vinovat. Toti mi-au zis ca ar fi trebuit sa ma bag in cel vinovat fara sa incerc sa-l evit. Problema e ca nu poti gandesti o astfel de rezolvare atunci cand se intampla accidentul, pur si simplu vrei sa eviti si sa nu se intample nimic.

Eu sunt asigurat doar RCA, respectivul pe care l-am lovit e asigurat CASCO si e taximetrist.

Va multumesc.

Daca nu rezulta ca sunteti vinovat nu puteti raspunde.
Depinde de probele care exista.
Nimeni nu zice ca eu as fi vinovat, doar ca politia ar zice ca eu trebuie sa-i dau asigurarea taximetristului, ( nici macar traximetristul nu spune ca eu as fi devina, el a zis ca poate depune marturie cum au decurs lucrurile, adica exact cum vi le-am relatat ) din asta rezulta ca eu trebuie sa-mi repar masina chiar daca nu sunt vinovat.

Problema mea e ca ce as putea face ca sa nu ies eu in paguba reparandu-mi masina din cauza unui instinct omenesc, firesc de a evita un accident mult mai grav.
Pr0, utilizator
Pr0 a scris:

Buna seara,
Intr-o zi ma deplasam cu masina personala pe un drum cu prioritate si trecand printr-o intersectie dirijata, de la dreapta ( avea cedeaza trecerea si era un drum laturalnic ) imi iese o masina in fata fara sa se asigure, eu incercand sa evit accidentul, am pus frana brusca, am derapat si m-am izbit de un alt autotorism care era si el in spatele masinii respective si dorea sa iasa din intersectie. Masina care mi-a iesit in fata si care a provocat accidentul nu a fost atinsa de masina mea deloc. S-a oprit 30 de secunde la o distanta de vreo 150 m si a plecat fara sa se opreasca. Mentionez ca atat eu cat si cele 2 persoane cu care eram in masina, precum si soferul masinii pe care am lovit-o nu au reusit sa vada numarul respectivei masini. Masinile au fost serios avariate si au fost duse pe platforma la daune. Relatandu-i problema domnului politist de la daune, si aratandu-i un video de pe o camera de supraveghere de pe respectiva strada, a spus ca el nu are ce face si ca deocamdata nu inchide cazul si ca asteapta ca eu sa reusesc sa fac rost de numarul respectivei masini. Momentan a trecut 1 saptamana de la accident si nu am reusit sa fac rost de numarul respectivei masini ( mentionez ca se vede destul de bine pe imaginile unei camere de supraveghere doar ca nu se vede numarul ). Politistul mi-a spus ca daca nu reusesc sa gasesc vinovatul ( sau sa-i dau numarul masinii de inmatriculare ) pic eu devina si trebuie sa-i dau asigurarea omului a carui masina am accidentat-o.

Intrebarea mea este ce as putea face pentru a ramane eu "vinovat" chiar daca eu nu ma consider deloc vinovat. Toti mi-au zis ca ar fi trebuit sa ma bag in cel vinovat fara sa incerc sa-l evit. Problema e ca nu poti gandesti o astfel de rezolvare atunci cand se intampla accidentul, pur si simplu vrei sa eviti si sa nu se intample nimic.

Eu sunt asigurat doar RCA, respectivul pe care l-am lovit e asigurat CASCO si e taximetrist.

Va multumesc.

Scuze pentru parerea ce o am, deoarece nu va fi multumitoare!
Am parerea ca Dumneata esti "vinovat"!
In situatia data aveai de ales intre doua variante>
1-Sa faci manevra pe care ai efectuat-o
2-Sa frinezi fara sa tragi dreapta, situatie in care cel ce a fortat intrarea in intersectie urma sa efecteze doua manevre
a - sa vireze stinga ca sa evite coliziunea cu masina dumitale
b - sa frineze si sa vireze pentru a-ti da prioritatea de care aveai dreptul.

Dupa descrierea incidentului in orice varianta era foarte posibil ca oricum doua autovehicole sa intre in coliziune. Dumneata ai ales varianta in care un tert care nu era in trafic se alege cu masina "botzitã" pe când jmekerul fãrã jenã si nefiind in nici un fel admonestat ori "remarcat" si-a vãzut nestingherit de drum, desi s-a oprit la cca.150 m; in loc sa alegi varianta in care cel ce a violat intersectia ar fi putut sa-ti "botzeascã" dumitate masina, dar şi maşina ’mnealui sa fie "boţită"

MirceaSCALAT a scris:

Pr0 a scris:

Buna seara,
Intr-o zi ma deplasam cu masina personala pe un drum cu prioritate si trecand printr-o intersectie dirijata, de la dreapta ( avea cedeaza trecerea si era un drum laturalnic ) imi iese o masina in fata fara sa se asigure, eu incercand sa evit accidentul, am pus frana brusca, am derapat si m-am izbit de un alt autotorism care era si el in spatele masinii respective si dorea sa iasa din intersectie. Masina care mi-a iesit in fata si care a provocat accidentul nu a fost atinsa de masina mea deloc. S-a oprit 30 de secunde la o distanta de vreo 150 m si a plecat fara sa se opreasca. Mentionez ca atat eu cat si cele 2 persoane cu care eram in masina, precum si soferul masinii pe care am lovit-o nu au reusit sa vada numarul respectivei masini. Masinile au fost serios avariate si au fost duse pe platforma la daune. Relatandu-i problema domnului politist de la daune, si aratandu-i un video de pe o camera de supraveghere de pe respectiva strada, a spus ca el nu are ce face si ca deocamdata nu inchide cazul si ca asteapta ca eu sa reusesc sa fac rost de numarul respectivei masini. Momentan a trecut 1 saptamana de la accident si nu am reusit sa fac rost de numarul respectivei masini ( mentionez ca se vede destul de bine pe imaginile unei camere de supraveghere doar ca nu se vede numarul ). Politistul mi-a spus ca daca nu reusesc sa gasesc vinovatul ( sau sa-i dau numarul masinii de inmatriculare ) pic eu devina si trebuie sa-i dau asigurarea omului a carui masina am accidentat-o.

Intrebarea mea este ce as putea face pentru a ramane eu "vinovat" chiar daca eu nu ma consider deloc vinovat. Toti mi-au zis ca ar fi trebuit sa ma bag in cel vinovat fara sa incerc sa-l evit. Problema e ca nu poti gandesti o astfel de rezolvare atunci cand se intampla accidentul, pur si simplu vrei sa eviti si sa nu se intample nimic.

Eu sunt asigurat doar RCA, respectivul pe care l-am lovit e asigurat CASCO si e taximetrist.

Va multumesc.

Scuze pentru parerea ce o am, deoarece nu va fi multumitoare!
Am parerea ca Dumneata esti "vinovat"!
In situatia data aveai de ales intre doua variante>
1-Sa faci manevra pe care ai efectuat-o
2-Sa frinezi fara sa tragi dreapta, situatie in care cel ce a fortat intrarea in intersectie urma sa efecteze doua manevre
a - sa vireze stinga ca sa evite coliziunea cu masina dumitale
b - sa frineze si sa vireze pentru a-ti da prioritatea de care aveai dreptul.

Dupa descrierea incidentului in orice varianta era foarte posibil ca oricum doua autovehicole sa intre in coliziune. Dumneata ai ales varianta in care un tert care nu era in trafic se alege cu masina "botzitã" pe când jmekerul fãrã jenã si nefiind in nici un fel admonestat ori "remarcat" si-a vãzut nestingherit de drum, desi s-a oprit la cca.150 m; in loc sa alegi varianta in care cel ce a violat intersectia ar fi putut sa-ti "botzeascã" dumitate masina, dar şi maşina ’mnealui sa fie "boţită"

Nicidecun nu "am ales" voit si judecat ce sa fac, pur si simplu a fost un instinct de a frana si vira putin dreapta, pentru ca daca viram stanga intram direct in el sau intram pe contrasens si intram in altul frontal, si probabil tot eu deveneam "vinovat".

Dv spuneti ca trebuia sa "gandesc" inainte sa virez? Nu cred ca cineva, oricat de experimentat ar fi, poate sa gandeasca intr-o secunda maxim 2, ce consecinte sunt daca te bagi in el sau daca nu te bagi in el, daca franezi, daca nu franezi, daca virezi stanga daca virezi dreapta, daca nu virezi, si sa aleaga varianta cea mai buna, pe momenent alegi sa nu patesti tu nimic, restul nu prea conteaza. E un instinct primar si normal de evitarea pericolului fie el sub orice forma.

Dupa accident se poate sta si analiza, dar eu raman de parere ca mai nimeni nu putea sa gandeasca in timpul accidentului varianta cea mai buna!

In concluzie nu sunt de acord cu dumneavoastra.
Pr0, utilizator
In primul rand, chiar daca vinovatul pentru accident va fi gasit sau nu relitatea ramane aceeasi. Realitate ce poate fi demonstrata cu probe de la fata locului si prin declaratiile martorilor.

Parerea mea e ca nu trebuie sa-i dati asigurarea taximetristului pentru ca nu va considerati vinovat. Mergeti la asiguratorul RCA si declarati accidentul cum s-a petrecut, declarandu-va nevinovat.
Foarte mult conteaza concursul dat de asigurator, insa nu cred ca se va intampla acest lucru. Cel mai probabil va va respinge dosarul si va trebui sa-l actionati in judecata. In opinia mea , de necunoscator, cred totusi ca declaratiile martorilor vor fi suficiente pentru a stabili vinovatia acelui conducator auto si nevinovatia dumneavoastra. In mod normal ar trebui sa fiti despagubit.