Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... folosinta limitata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

folosinta limitata

ve rog sa ma ajutati. O institutie publica doreste sa ajute cateva familii cu copii multi prin punerea la dispozitia acestora a unor terenuri de care dispune ...cum poate face asta pt ca folosinta gratuita este doar pt institutii publice fara scop lucrativ..in ce baza legala ii pot pune pe acele terenuri? Repet , sunt persoane defavorizate...ce beneficiaza de ajutor social.
folosinta gratuita zic eu ca se referea la bunurile care fac parte din domeniul public al statului sau al institutiilor publice...
Pai eu tot la alea ma refeream. Daca facem un contract de comodat pt bunurile apartinand domeniului public nu se transmite un drept de folosinta gratuita asupra acestor bunuri?
ContSters53762, utilizator
statul si unit administrativ teritoriale pot da imobile din patrimoniul lor in folosinta gratuita pe termen limitat persoanelor juridice fara scop lucrativ care desfasoara activitati de binefacere sau de utilitate publica...Lege 213 privind proprietatea publica si regimul juridia al acesteia... Deci ..nu spune nimic de persoane fizice...
In exercitarea atributiilor prevazute la alin. (2) lit. c) al art.36 din Legea nr.215/2001, consiliul local:
a) hotaraste darea in administrare, concesionarea sau inchirierea bunurilor proprietate publica a comunei, orasului sau municipiului, dupa caz, precum si a serviciilor publice de interes local, in conditiile legii;
b) hotaraste vanzarea, concesionarea sau inchirierea bunurilor proprietate privata a comunei, orasului sau municipiului, dupa caz, in conditiile legii
(alin.5 al art.36)
Simplu in baza unei HCL se pot concesiona terenuri limitate pentru ajutorarea acestor familii. Concesiunile se fac bineinteles legal si intemeiat din domeniul privat al primariei respective
Av AIG