Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea sotului supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea sotului supravietuitor

Buna ziua. Ma macina o speta careia nu am reusit sa-i dau de cap, ce-i drept nici nu am avut prea mult timp sa ma informez mai in amanunt. In cazul in care sotul si sotia isi cumpara o locuinta impreuna (deci ambii sunt proprietari), iar peste o anumita perioada de timp, unul dintre soti decedeaza, el avand si un copil dintr-o alta casatorie. In cazul in care copilul si sotul actual sunt singurii mostenitori, care va fi cota pe care o va mosteni sotul/sotia supravietuitoare? 50% + 25%? sau doar 25%? M-ar interesa si in situatia in care cei doi cumpara locuinta impreuna inainte de casatorie, iar pe parcurs se casatoresc. Multumesc frumos pt timpul acodrat :)
Cazul I. Sotia mosteneste 1/4 din partea sotului fara a afecta cota parte pe care deja o are in proprietate. Adica dupa dezbaterea mostenirii sotia supravietuitoare va avea cota parte de 50% din imobil care este si era proprietatea ei si se adauga 25% din partea sotului adica 12,5% din imobil.

Dupa dezbatere succesiunii sotia va avea 62,5% din imobil iar copilul va avea 37,5% din imobil.

Cazul II. Daca imobilul este cumparat inainte de casatorie de ambii viitori soti se aplica acelasi calcul ca si mai sus.

Daca imobilul este cumparat inainte de casatorie doar de unul dintre soti atunci la deces, celalalt sot mosteneste doar 25% din imobil. Asta daca nu exista nici un testament in favoarea sotului supravietuitor.
Alexandru Munteanu, Avocat
Multumesc frumos pt raspuns
Alex_Munteanu a scris:

Cazul I. Sotia mosteneste 1/4 din partea sotului fara a afecta cota parte pe care deja o are in proprietate. Adica dupa dezbaterea mostenirii sotia supravietuitoare va avea cota parte de 50% din imobil care este si era proprietatea ei si se adauga 25% din partea sotului adica 12,5% din imobil.

Dupa dezbatere succesiunii sotia va avea 62,5% din imobil iar copilul va avea 37,5% din imobil.

Cazul II. Daca imobilul este cumparat inainte de casatorie de ambii viitori soti se aplica acelasi calcul ca si mai sus.

Daca imobilul este cumparat inainte de casatorie doar de unul dintre soti atunci la deces, celalalt sot mosteneste doar 25% din imobil. Asta daca nu exista nici un testament in favoarea sotului supravietuitor.

In completare pentru Alex_Munteanu, daca pana la 01 octombrie 2011 cand a intrat in vigoare dispozitiile noului Cod civil, raman in vigoare procedurile procedurile legii vechi!
Sa completez fata de acesta cauza, cu scuzele de rigoare...anushik!! Pentru stiinta ta datele problemei s-au schimbat dupa intrarea in vigoaree a NULUI COD CIVL!
Masa succesorala se compune din 1/2 din imobil din care sotul supravietuitor mosteneste 1/4 iar copilul 3/4.Restul de 1/2 din imobil apartine sotului supravietuitor ca bun propriu .Situatia este aceeasi idiferent cand a fost cumparat imobilul.