Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea sotului supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea sotului supravietuitor

Buna ziua. Ma macina o speta careia nu am reusit sa-i dau de cap, ce-i drept nici nu am avut prea mult timp sa ma informez mai in amanunt. In cazul in care sotul si sotia isi cumpara o locuinta impreuna (deci ambii sunt proprietari), iar peste o anumita perioada de timp, unul dintre soti decedeaza, el avand si un copil dintr-o alta casatorie. In cazul in care copilul si sotul actual sunt singurii mostenitori, care va fi cota pe care o va mosteni sotul/sotia supravietuitoare? 50% + 25%? sau doar 25%? M-ar interesa si in situatia in care cei doi cumpara locuinta impreuna inainte de casatorie, iar pe parcurs se casatoresc. Multumesc frumos pt timpul acodrat :)
tudorioan a scris:

Sa completez fata de acesta cauza, cu scuzele de rigoare...anushik!! Pentru stiinta ta datele problemei s-au schimbat dupa intrarea in vigoaree a NULUI COD CIVL!

Nu sa schimbat nimic in Noul Cod Civil referitor la modul de impartire a mostenirii.

Alex_MunAlex_Munteanu a scris:

tudorioan a scris:

Sa completez fata de acesta cauza, cu scuzele de rigoare...anushik!! Pentru stiinta ta datele problemei s-au schimbat dupa intrarea in vigoaree a NULUI COD CIVL!

Nu sa schimbat nimic in Noul Cod Civil referitor la modul de impartire a mostenirii.

Alex_Munteanu, cu tot respectul, si totusi s-au schmibat unele lucruri pe zona, speta "sotului supravietuitor", a fost in vigoare Legea nr.319/1944(daca am gresit fata de anul publicarii in M.Of. din acel an, imi cer scuzer!), care a fost abrogata de la 01 octombrie 2011 cand au intrat in vigoare dispozitiile noului Cod civil, republicat.
Da, apar modificari dar in privinta cotelor nu sunt modificari.

Cota succesorala a sotului supravietuitor Art. 972
(1) Cota sotului supravietuitor este de:
a) un sfert din mostenire, daca vine in concurs cu descendentii defunctului;
b) o treime din mostenire, daca vine in concurs atat cu ascendenti privilegiati, cat si cu colaterali privilegiati ai defunctului;
c) o jumatate din mostenire, daca vine in concurs fie numai cu ascendenti privilegiati, fie numai cu colaterali privilegiati ai defunctului;
d) trei sferturi din mostenire, daca vine in concurs fie cu ascendenti ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.
(2) Cota sotului supravietuitor in concurs cu mostenitori legali apartinand unor clase diferite se stabileste ca si cand acesta ar fi venit in concurs numai cu cea mai apropiata dintre ele.
(3) Daca, in urma casatoriei putative, doua sau mai multe persoane au situatia unui sot supravietuitor, cota stabilita potrivit alin. (1) si (2) se imparte in mod egal intre acestea.
Alex_Munteanu a scris:

Da, apar modificari dar in privinta cotelor nu sunt modificari.

Cota succesorala a sotului supravietuitor Art. 972
(1) Cota sotului supravietuitor este de:
a) un sfert din mostenire, daca vine in concurs cu descendentii defunctului;
b) o treime din mostenire, daca vine in concurs atat cu ascendenti privilegiati, cat si cu colaterali privilegiati ai defunctului;
c) o jumatate din mostenire, daca vine in concurs fie numai cu ascendenti privilegiati, fie numai cu colaterali privilegiati ai defunctului;
d) trei sferturi din mostenire, daca vine in concurs fie cu ascendenti ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.
(2) Cota sotului supravietuitor in concurs cu mostenitori legali apartinand unor clase diferite se stabileste ca si cand acesta ar fi venit in concurs numai cu cea mai apropiata dintre ele.
(3) Daca, in urma casatoriei putative, doua sau mai multe persoane au situatia unui sot supravietuitor, cota stabilita potrivit alin. (1) si (2) se imparte in mod egal intre acestea.

Apreciez promtitudinea informotiei pe care ai citato prin art.972 din noul Cod civil, republicat! Felicitari! Pana la urma si in final au fost oarece schimbari in materia succesiunii!