avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE (cum se imparte averea )
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE (cum se imparte averea )

As vrea sa stiu cum se imparte averea dupa decesul unuia dintre soti . din cate am auzit si citit pe forumuri averea se imparte cam asa :

sotiea (decedatului) are o cota de 1/4 (25%)
iar copii au o cota de 3 /4 (75%)


intrebarea mea este ;
-de unde incepe sa se calculeze cota sotiei din intreaga avere (adica sotiea ia 25% si copii (legitimi) au 75% din 100% din toata averea )
-sau sotia ia din start 50% si apoi mai ia 1/4 adica 12.5 % , in total sotiea are 62,5% iar copii 37,5% ????? #-o


va multumesc anticipat =D>
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 18:58, 24 Aprilie 2013
Cotele sunt cele spuse de dvs , Sotia supravietuitoare 1/4 si copii defunctului indiferent daca sunt din casatorie sau din afara ei.
Cotele se calculeaza in functie de bun, daca este bun propriu al defunctului, achizitionat inainte de casatorie, donat sau mostenit, si atunci cotele se stabilesc din bunul intreg sau cota din bunuri comune, unde intra doar 1/2, restul de 1/2 apartinand sotie supravietuitoare .
toate bunurile au fost achizitionate de soti in timpul casatoriei ,
deci am avut dreptate ca sotia detine 62,5% iar restu copii 37,5% ??#-o
Ultima modificare: Miercuri, 24 Aprilie 2013
rotarualin, utilizator
da

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire macrita macrita In cazul decesului mamei,cat la suta din avere revine copiilor si cat sotului supravietuitor. (vezi toată discuția)
Cote mostenitori ana_panait ana_panait Poate cineva stie cum se repartizeaza mostenirea dupa moartea tatalui, intre sotia supravetuitoare si 3 copii. Ce procent de mostenire primeste sotia ... (vezi toată discuția)
Cote succesorale andrei7radu andrei7radu Buna ziua. O intrebare va adresez. O sa fiu scurt si la obiect, nu vreau sa incurc: Tata, mama, doi copii (parinti casatoriti, copii comuni) Tata > ... (vezi toată discuția)