avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura si testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura si testament

1) pentru o procura valabila (facuta de cetateni simpli), cati semnatari trebuie sa fie?
(cati au dreptul sa fie tot din aceeasi familie?)

2) pentru un testatment aceeasi intrebare,

(nu am timp si bani sa pierd pe la notar) multumesc

de ex. e suficient 1 martor din vecini si unul membru al familiei?
Ultima modificare: Luni, 10 Octombrie 2011
ContSters83715, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 09:46, 11 Octombrie 2011
Chemati notarul acasa, nu trebuie sa deplasati omul pana la notar.
Ca notarul sa va faca actele, batranul trebuie sa fie " in deplinatatea facultatilor mintale" mintal ( sa nu ii dea de banuit notarului ca nu ar fi sanatos)
apelati la notar. altfel testamentul este nul.
formalitatile ma omoara.....(din raspunsuri rezulta ca nu exista un echivalent de testatment, unde sa fie suficienta semnatura lui)

Daca trimite pur si simplu un email la judecatorie , oare petitia nu se inregistreaza ca testament, exista un exchivalent mai simplu de realizat?
nu. Formele testamentare sunt strict prevazute de Codul civil. Nerespectarea acestora atrage nulitatea actului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament olograf catalinaioan81 catalinaioan81 Buna ziua, Mama mea are varsta de 87 ani si vrea sa imi lase ca mostenire un teren.avand in vedere ca eu sunt cea care o ingrijesc. Pentru un testament ... (vezi toată discuția)
Problema testament notarial rossigeo rossigeo Am fost refuzat de mai multi notari in legatura cu un testament notarial, fiecare invocand diferite probleme legate de persoana care doreste sa faca ... (vezi toată discuția)
Succesiune agent_marius agent_marius cei 5 mostenitori suntem 4copii si o nepoata.Am uitat sa va mai prezint un detaliu important,eu sunt cea mai mica dintre frati si am locuit si locuiesc in ... (vezi toată discuția)