Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura si testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura si testament

1) pentru o procura valabila (facuta de cetateni simpli), cati semnatari trebuie sa fie?
(cati au dreptul sa fie tot din aceeasi familie?)

2) pentru un testatment aceeasi intrebare,

(nu am timp si bani sa pierd pe la notar) multumesc

de ex. e suficient 1 martor din vecini si unul membru al familiei?
ContSters83715, utilizator
Chemati notarul acasa, nu trebuie sa deplasati omul pana la notar.
Ca notarul sa va faca actele, batranul trebuie sa fie " in deplinatatea facultatilor mintale" mintal ( sa nu ii dea de banuit notarului ca nu ar fi sanatos)
apelati la notar. altfel testamentul este nul.
formalitatile ma omoara.....(din raspunsuri rezulta ca nu exista un echivalent de testatment, unde sa fie suficienta semnatura lui)

Daca trimite pur si simplu un email la judecatorie , oare petitia nu se inregistreaza ca testament, exista un exchivalent mai simplu de realizat?
nu. Formele testamentare sunt strict prevazute de Codul civil. Nerespectarea acestora atrage nulitatea actului.