avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna neefectuat

Daca un angajat este lichidat si nu a folosit zilele de concediu de odihna si nu vrea sa platesc zilele de concediu de odihna neefectuate, daca este angajat la o alta unitate trebuie sa virez suma cuvenita la unitatea cealalta cand efectueaza concediul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:26, 17 Octombrie 2011
Conform legii, trebuie sa-i platiti concediul de odihna neefectuat in momentul lichidarii drepturilor salariale. Altfel, va poate actiona in instanta sau, la un eventual control de la ITM veti fi sanctionat cu amenda si veti plati si banii.
beebalint a scris:

Daca un angajat este lichidat si nu a folosit zilele de concediu de odihna si nu vrea sa platesc zilele de concediu de odihna neefectuate, daca este angajat la o alta unitate trebuie sa virez suma cuvenita la unitatea cealalta cand efectueaza concediul?


În cazul în care angajatul nu si-a efectuat integral concediul de odihnă , atunci angajatorul este obligat sa-i compenseze in bani concediul de odihnă neefectuat în cazul încetării contractului individual de muncă.

Numai daca i se va acorda integral CO la celalalt angajator , atunci aveti posibilitatea de a vira in contul acestuia cota-parte ce va revine din indemnizatia de CO acordata fostului salariat de catre actualul angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediu odihna gabiy gabiy Buna ziua! De curand mi-am dat demisia, de comun acord s-a hotarat sa nu stau in preaviz. In ultimul an, pana la momentul demisiei nu am avut concediu de ... (vezi toată discuția)
Plata concediului de odihna neefectuat mary8040 mary8040 Sunt in concediu crestere copil din 1 februarie 2010.Nu am putut efectua concediul de odihna pana la data de 31 august 2010 si ca urmare am facut cerere pentru ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna in cazul transferului ANCA47 ANCA47 Va rog sa ma sfatuiti in urmatoareai problema :cu data de 15 iulie 2008 urmeaza sa inchei un nou contract de munca. In cazul incetarii contractului de ... (vezi toată discuția)