Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna neefectuat

Daca un angajat este lichidat si nu a folosit zilele de concediu de odihna si nu vrea sa platesc zilele de concediu de odihna neefectuate, daca este angajat la o alta unitate trebuie sa virez suma cuvenita la unitatea cealalta cand efectueaza concediul?
Conform legii, trebuie sa-i platiti concediul de odihna neefectuat in momentul lichidarii drepturilor salariale. Altfel, va poate actiona in instanta sau, la un eventual control de la ITM veti fi sanctionat cu amenda si veti plati si banii.
beebalint a scris:

Daca un angajat este lichidat si nu a folosit zilele de concediu de odihna si nu vrea sa platesc zilele de concediu de odihna neefectuate, daca este angajat la o alta unitate trebuie sa virez suma cuvenita la unitatea cealalta cand efectueaza concediul?

În cazul în care angajatul nu si-a efectuat integral concediul de odihnă , atunci angajatorul este obligat sa-i compenseze in bani concediul de odihnă neefectuat în cazul încetării contractului individual de muncă.

Numai daca i se va acorda integral CO la celalalt angajator , atunci aveti posibilitatea de a vira in contul acestuia cota-parte ce va revine din indemnizatia de CO acordata fostului salariat de catre actualul angajator.