Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal nou - sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal nou - sporuri

Buna ziua,
O intrebare referitor la sporurile care trebuiesc introduse in Revisal 5.0.6. .
societatea noastra acorda :
- spor de fidelitate, procent in functie de vechimea de la data incadrarii in societate;
- spor de conditii de munca pentru anumite activitati si care se acorda in cote procentuale din salariul tarifar al lunii respective la timpul efectiv lucrat; el se acorda, cum am mentionat, ptr anumite activitati si este cu caracter nepermanent;
- spor ptr munca de noapte - care se acorda salariatilor care presteza activitatea de paza.
Lamuriti-ma, asadar ce trebuie sa introduc la sectiunea Angajator - sporuri .
Multumesc, Ana
in Revisal se trec atat sporurile cu caracter permanent cat si cele ocazionale.va trebui sa faceti modificari ori de cate ori apar cele cu caracter ocazional in maxim 20 zile de la data modificarilor.
Angajatorul are obligatia de a inregistra in Registrul general de evidenta a salariatilor salariile, sporurile si cuantumul acestora, ori de cate ori intervin modificari ale acestora, termenul limita fiind cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, respectiv de la data constituirii drepturilor salariale (intocmirea statelor de plata a salariilor).

freeelis a scris:

Angajatorul are obligatia de a inregistra in Registrul general de evidenta a salariatilor salariile, sporurile si cuantumul acestora, ori de cate ori intervin modificari ale acestora, termenul limita fiind cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, respectiv de la data constituirii drepturilor salariale (intocmirea statelor de plata a salariilor).

Au am totusi o nelamurire. Unui salariat i se modifica de la 1 septembrie salariul, sa zicem, 2000 de lei. In termen de 20 de zile lucratoare de la aceasta data, se modifica in Revisal noul salariu, in conformitate cu actul aditional. Acest salariat presteaza in septembrie lucru de noapte, sambata-duminica, poate are ore suplimentare. Cuantumul acestor sporuri se trec in Revisal dupa intocmirea statelor deplata, respectiv in luna octombrie. Atunci, care este data de la care se produce modificarea sporurilor? ( daca trecem in Revisal 1 septembrie - depasim termenul de 20 de zile lucratoare. ) Trecem 30 septembrie? Nici asa nu e corect, deoarece sporurile sunt calculate pe luna septembrie.

As dori totusi o lamurire in acest sens, cu atit mai mult cu cit avem salariati carora la 1 august
le trecem salariul respectiv dar nu stiu ce sporuri sa le trec la aceasta data!!!
Va multumesc
In REVISAL se introduc toate sporurile care se acorda , indiferent de caracterul acestora ...
Ma scuzati, am fost eu neclara. Stiu ca se trec toate sporurile dar intrebarea mea era: La data de 1 august ce CUANTUM al sporurilor de noapte, sambata-duminica etc ( ore ce rezulta la sfarsitul lunii din pontaj ) trec. Cvaloarea sporurilor acordate pt orele de noapte prestate in luna august? ( acestea le cunoastem abia in luna septembrie, cind se inchide luna august ( caz in care depasesc termenul de transmitere a Revisalului ) sau cvaloarea sporurilor acordate pentru orele lucrate noapte, SD etc pe luna iulie, caz in care, in cazul unui salariat caruia cu 1 august i s-a modificat sporurile nu mai corespunde cu statul de plata.
Va multumesc