Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in cazul cumpararii unui apartament cu credit bancar ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in cazul cumpararii unui apartament cu credit bancar impreuna cu prietenul

La cumpararea respectivului apartament, prietenul nu a fost mentionat in acte la banca, noi nefiind casatoriti, dar el a fost cel care a platit avansul, iar contractul pentru creditul apartamentului a fost pe numele meu, urmand sa platim impreuna ratele la banca. Ce putem face dupa ce ne vom casatori, ca prietenul meu sa fie trecut pe actul de proprietate alaturi de mine, sa aibe aceleasi drepturi ca si mine, asa cum este corect? Prevede ceva in acest sens Noul cod civil?
Astept raspuns.
Cu multumiri
la notar puteti rezolva problema
incercati sa faceti inainte sa va casatoriti
Puteti face o conventie matrimoniala (contract prenuptial) in care sa stabiliti cine ce are dupa casatorie. De asemenea, Codul civil a eliminat interdictia vanzarii intre soti.
Mai ramine o problema practica de rezolvat. Ma gindesc ca banca a pus ipoteca in momentul semnarii contractului de imprumut, astfel ca nu se mai poate instraina si nici face mentiune in cartea funciara fara acordul bancii (creditorului).
exuser, utilizator
Multumesc mult. Astept in continuare si alte opinii.