Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament ipotecat la banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament ipotecat la banca

Mi-a ramas mostenire de la parinti un apartament ipotecat la o banca.Pot vinde acest apartament cu tot cu ipoteca, daca cumparatorul este de acord?Notarul poate face aceasta tranzactie fara acordul bancii?Multumesc.
Stimat forumist.

Ați pus o întrebare de nota 10!

Poate că nu știați, dar odată cu apariția Noului Cod Civil, leguitorul a dat o lovitură puternică băncilor, atacând interdicția de înstrăinare din contractele ipotecare.

Astfel, văzând dispozițiile Noului Cod Civil, respectiv Art. 2.373. - Cel care a constituit ipoteca este liber să folosească, să administreze și să dispună de bunul grevat, însă cu îndatorirea de a nu vătăma drepturile creditorului ipotecar reiese voința leguitorului ca proprietarul să poată dispune liber de bunul său, acesta putând să-l înstrăineze, evident menținând ipoteca.

Știu că am discutat în repetate rânduri genul de speță cu care vă confruntați cu o prietenă notar, cu care lucrăm; pur și simplu aceasta este intenția leguitorului și este producătoare de efecte. Se aplică inclusiv interdicției de închiriere, pe care băncile au dorit-o și prevăzut-o în contracte.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
Multumesc pentru raspuns prompt!Care sunt pasii care ar trebui sa ii fac pentru a perfecta o vanzare de acest fel?Pot garanta persoana care cumpara apartamentul ipotecat cu un alt apartament de aceeasi valoare in caz ca banca va scoate la vanzare ipoteca pentru ca cel care a facut imprumutul nu mai este solvabil?Multumesc.