Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN pentru import jocuri/jucarii din UE
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN pentru import jocuri/jucarii din UE

Buna ziua,

Pentru a importa si a vinde jocuri si jucarii atat din UE cat si din afara ei este nevoie de vreo licenta sau de un domeniu de activitate?
matusa.raluca, utilizator
matusa.raluca a scris:

Buna ziua,

Pentru a importa si a vinde jocuri si jucarii atat din UE cat si din afara ei este nevoie de vreo licenta sau de un domeniu de activitate?

Pentru desfasurarea unei astfel de activitati nu este nevoie de o autorizatie speciala.
Pentru comertul cu ridicata - 4690- Comert cu ridicata nespecializat, iar pentru comertul cu amanuntul 4765 - Comert cu amanuntul al jocurilor si jucariilor, in magazine specializate.

tinand cont de faptul ca ne-am integrat in UE nu mai e cazul sa spunem ca facem import decat daca noi cumparam din China Sua etc..nu-i asa?

Asadr, pentru cumpararea in sistem en gros sa zicem din UE nu e nevoie decat de contract, factura / chitanta si avizul de receptie a marfii...

codul caen totusi pentru importul de haine pentru copii..intra la acelasi cu jucarii etc? care ar fi acela?