Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Injurii, calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Injurii, calomnie

Pot fi judecat la tribunal pentru injurie, calomnie sau deranjarea linistei publice? Va multumesc anticipat...
Pentru injurii si calomnii, persoana pe care ati injurat-o si calomniat-o va poate actiona in instanta, in proces civil. Adica nu o sa faceti puscarie, dar aveti toate sansele sa platidi daune morale. Pt. tulburarea linistii publice puteti fi amendat pe baza Legii 61/1991