Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere dupa CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere dupa CCC

As vrea sa stiu daca termenul de 6luni prevazut in OU 96/2003 mai este valabil azi, data la care va scriu. Pe 18 ianuarie 2012 trebuie sa incep serviciul dupa concediu de crestere copil de 2 ani si as vrea sa stiu la ce sa ma astept de la angajator!!!! Multumesc
ocstoenescu, utilizator
Teremnul prevazut de OUG nr.96/2003 se refera la concediu de risc maternal si nu la CCC ...

Art. 21 din OUG nr.96/2003:
(1)Este interzis angajatorului sa dispuna încetarea raporturilor de munca sau de serviciu în cazul:
a)salariatei prevazute la art. 2 lit. c)-e), din motive care au legatura directa cu starea sa;
b)salariatei care se afla în concediu de risc maternal;c)salariatei care se afla în concediu de maternitate;
d)salariatei care se afla în concediu pentru cresterea copilului în vârsta de pâna la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în vârsta de pâna la 3 ani;
e)salariatei care se afla în concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârsta de pâna la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în vârsta de pâna la 18 ani.
(2)Interdictia prevazuta la alin. (1) lit. b) se extinde, o singura data, cu pâna la 6 luni dupa revenirea salariatei în unitate.

La revenirea din CCC, angajatorul poate dispune concedierea dvs ...
Daca la revenirea din CCC concedierea are loc in urma restructurarii postului, care sunt obligatiile angajatorului? Ma refer la perioada de preaviz, salariul compensatoriu...
Va multumesc!
andrei789, utilizator
Preavizul acordat in cazul concedierii nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

Timpul de munca pe perioada preavizului este cel mantionat in c.i.m., daca in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia nu se prevede altfel.

Salariile compensatorii se acorda numai daca sunt prevazute in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.