Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

salariata revenita la serviciu din concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani poate fi concediata imp de 6 luni? (conform art. 21 OG 96/2003)
Nu poate fi concediata pentru necorespundere profesionala, poate fi concediata pentru alte motive.
Art.21 din OUG nr.96/2003 se refera la alt aspect si nicidecum la concedierea pentru necorespundere profesionala ..... textul de lege invocat de dvs este:
Art. 21 (1)Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a)salariatei prevăzute la art. 2 lit. c)–e), din motive care au legătură directă cu starea sa;
b)salariatei care se află în concediu de risc maternal;
c)salariatei care se află în concediu de maternitate;
d)salariatei care se află în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în vârstă de până la 3 ani;
e)salariatei care se află în concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în vârstă de până la 18 ani.

(2)Interdicţia prevăzută la alin. (1) lit. b) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea salariatei în unitate.

Prin urmare, este vorba despre interdictia concedierii dupa revenirea din concediu de risc maternal ...

Daca salariata a intrat in CCC sub incidenta OUG nr.148/2005, atunci la revenirea din CC angajatorul o poate concedia fara a avea vreo interdictie in acest sens.
multumesc!